foto1
Współpraca
foto1
Kooperacja
foto1
Gospodarka nakierowana na dobro człowieka
foto1
Dobro Wspólne nadrzędnym celem gospodarki
foto1
Człowiek jest najważniejszy
Witamy w Stowarzyszeniu Gospodarki Dobra Wspólnego

Strefy Aktywnosci

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

03
Maj
Sobótka
I Forum Demokracji Bezpośredniej 3 maja 2019 w Sobótce

Logowanie

Kunena: Najnowsze posty

  • Brak postów do publikacji.

I Forum Demokracji Bezpośredniej 3 maja 2019 w Sobótce

Kategoria
spotkania wewnetrzne
Termin
2019-05-03 00:00 - 2019-05-04 00:00
Miejsce
Sobótka

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce

3 maja 2019 – Święto Konstytucji

4 maja – Debaty i Dyskusje

Sobótka k/Wrocławia

Siedziba Projektu Republika Ślężańska

Patronat NTV

Wprowadzenie

Przez tysiące lat ludzie szukali sposobu, by bezpośrednio decydować o tym w jaki sposób mają żyć i swobodnie wyrażać swoje poglądy w tej sprawie. Rzadko się im to w tamtych czasach udawało, choć przykład wieców słowiańskich czy demokracji ateńskiej to wyjątki potwierdzające regułę.

Po załamaniu się systemów monarchicznych nastały systemy demokracji parlamentarnej jakoformy demokracji pośredniej, gdzie ludzie raz na kilka lat decydują, kto będzie nimi rządził głosując na partie polityczne i ich kandydatów.

Po około 200 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia jaką jest demokracja parlamentarna popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określane jako antysystemowe.

Ludzie głosują na nie i ich radykalne hasła ponieważ widzą, że partie polityczne zarówno te rządzące jak i będące w parlamentarnej opozycji nie reprezentują ich interesów, system jest głęboko skorumpowany a konstytucyjne zapisy w tzw. demokratycznych konstytucjach, że „władza należy do Narodu” są w dużym stopniu fikcją.

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Ale w dzisiejszych czasach to i takie rozwiązania mogą stawać się niewystarczające dla wielu krajów, gdzie demokracja pośrednia została tak głęboko przeżarta korupcją, żadne nowe aparaty partyjne u władzy nie są w stanie jej zahamować a nawet się jej oprzeć.

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak w jednej sferze te osiągnięcia techniczne napotkały na opór władzy. Otóż jej nie interesuje, by podczas obrad rady miasta i gminy, czy Sejmu i Senatu, podobnie jak przelewamy pieniądze w banku „przelewać” swój głos opcje na „TAK”, „NIE” lub „WSTRZYMUJE SIĘ”

Wszystko to w czasie rzeczywistym na co pozwala współczesna technologia.

E-Demokracja, E-Głosowania, Demokracja – On Line to szansa dla ludzkości.

To wielki cywilizacyjny postęp. To podążanie zmian społecznych i politycznych za zmianami technologicznymi. To podstawa nowych ustrojów politycznych w całym demokratycznym świecie. Alternatywą jest postępujący obecnie chaos, który jak to znamy z historii zostanie zastąpiony przez mniej lub bardziej ukryte autokratyczne, autorytarne a nawet dyktatorskie systemy. To wreszcie spełnienie konstytucyjnych zasad większości państw na naszej planecie, że władza należy do narodów i społeczeństw. Czas ludziom oddać władzę.

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce.

Jej celem jest podsumowanie wiedzy jaką posiadamy na temat demokracji bezpośredniej. Wskazanie na techniczne, społeczne i polityczne możliwości przyjęcia tego typu rozwiązań w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z E-Demokracją. Zapraszamy naukowców, prawników, polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy, blogerów, programistów, wszystkich zainteresowanych rozwojem demokracji w Polsce.

Forum odbywa się w szczególny dzień 3 maja w Święto Konstytucji, które jak wiemy obchodzimy na cześć uchwalenia pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji, gdzie będzie wiele ważnych prelekcji, wykładów, prezentacji.

W drugi dzień Forum 4 maja odbędą się debaty i dyskusje panelowe!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych posiadających wiedzę i popierających tą idee o zgłaszanie swoich ewentualnych wystąpień na tym Forum.

Wstęp na Forum jest bezpłatny

Wkrótce szczegóły dotyczące Programu Forum

Projekt Republika Ślężańska

Telewizja NTV, Fundacja Alterpedia

Janusz Zagórski

 
 

Terminy

  • Od 2019-05-03 00:00 do 2019-05-04 00:00

Lista uczestników

 Brak uczestników